Termosy – jak wybrać ten najbardziej funkcjonalny?

Kupując termos warto wybrać taki, który będzie trwały, funkcjonalny oraz w pełni użyteczny. Należy dopasować go więc do własnych potrzeb i warunków, w których będzie wykorzystywany. Na co więc zwrócić uwagę?

Powłoka zewnętrzna

Termosy mogą być obecnie metaliczne albo matowe. Te pierwsze są trochę bardziej śliskie. O ile nie jest to problemem w „normalnych:” warunkach, na przykład na biwaku czy krótkiej wędrówce, tak stać się może niewygodne w górach. Deszcz, spocone dłonie albo rękawiczki w czasie mrozu, bardzo często mogą spowodować upadek termosy z metalu. Niebezpieczeństwo takich zdarzeń może zostać zminimalizowane, kiedy wybierze się termos matowy, to znaczy pokryty warstwą farby, która podwyższa chropowatość opakowania – zapewnia pewniejszy chwyt.

Elementy dodatkowe termosów

Decydując się na konkretny termos warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: to znaczy ilość kubków i ewentualną rączkę. Wybrać można termos nie z jednym, ale z kilkoma kubkami, co będzie bardzo wygodne w kilkuosobowej wyprawie. Co więcej, po zamknięciu termosu kubki stworzą grubsze wieczko i staną się wtedy lepszą barierą chroniącą napój przed ubytkami ciepła. Dla osób wędrujących zimą, a więc w grubych rękawicach wygodna może być opcja termosu z rączką. Pozwoli ona bowiem na wygodny chwyt i łatwiejszą „obsługę” naczynia. Taka rączka to dodatkowy ciężar, dlatego turyści letni powinni z niej zrezygnować, gdyż nie jest im niezbędna.