Muzeum wódki – miejsce dziedzictwa narodowego

W Warszawie zostały otwarte dwa miejsca, które uczą polskiej historii wódki. Jedno z nich jest położone przy placu Konesera 1. Muzeum wódki w Warszawie leży pomiędzy takimi ulicami, jak Markowska, Nieporęcka, Ząbkowska i Białostocka. Dokładnie znana lokalizacja pozwoli na pewny dojazd do tego przedstawiającego dziedzictwo narodowe miejsca.

Historia polskiego gorzelnictwa

Muzeum przy placu Konesera 1 zostało oficjalnie otwarte w 2018 roku. Jest drugim tego typu miejscem w stolicy naszego kraju. Dzięki bogatemu zbiorowi eksponatów oraz przedstawianej w ciekawy sposób wiedzy można poznać najważniejsze okresy w dziejach produkcji rodzimej wódki. Placówka zbiera informacje, które w pewnej części pochodzą nawet z XV wieku, więc to aż 600 lat historii. Muzeum prezentuje dawne technologie, ale także zdradza dzisiejsze metody produkowania wódki. To również możliwość obejrzenia bogatej kolekcji butelek przeznaczonych do przechowywania tego trunku. Dzisiejsza galeria zajmuje budynek produkcyjny dawnego kompleksu Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”.

Podział na strefy

Muzeum podzielone jest na pięć różnych przestrzeni, które pokazują poszczególne okresy w dziejach polskiego gorzelnictwa. Każde z pomieszczeń przedstawia inne eksponaty. Ciekawym pomysłem jest wykończenie niektórych podłóg w muzeum przy użyciu beczek po alkoholach. To dodaje klimatu wnętrzu i pozwala w pełni przenieść się do dawnych czasów.

W pięknie urządzonym lobby zostały zachowane oryginalne stalowe schody, które prowadzą do sali kinowej przypominającej wielką kadź. Została w niej zamontowana miedziana siatka na ścianach i suficie. W sali kinowej można wygodnie zasiąść na fotelach pochodzących z Teatru Komedia i obejrzeć dokumentalny film przedstawiający stare dzieje pracowników przemysłu wódczanego.

Oprócz oglądania eksponatów istnieje możliwość degustacji różnych wódek, ponieważ jest to wliczone w cenę biletu. Dla odpoczywających została przygotowana restauracja. W muzeum znajduje się także pijalnia czekolady Wedla.

Więcej informacji o muzeum wódki w Warszawie można znaleźć w tym miejscu.