Muzeum Wódki w Warszawie – niezwykle ciekawy koncept muzealniczy

Wódka jest z pewnością jednym z najpopularniejszych trunków na świecie. W swojej ponad 400-letniej historii niejednokrotnie wpływała na życie społeczne, kulturalne jak i gospodarcze naszego kraju. Dzięki Muzeum Wódki w Warszawie mamy okazje bliżej zapoznać się z fenomenem tego alkoholu.

Muzeum Wódki – obowiązkowa atrakcja na turystycznej mapie Warszawy

Muzeum Wódki, mieszące się przy ulicy Wierzbowej 11 w Warszawie, powstało z połączenia pasji Piotra Popińskiego i Adama Łukawskiego, którzy od ponad 20 lat gromadzą przedwojenne alkohole, historyczne karafki, butelki i kieliszki, a także winiety, etykiety, karty alkoholi, plakaty, książki i inne przedmioty związane z przemysłem gorzelniczym. Na zwiedzających czeka około 1,5 tysiąca eksponatów, przy czym cała kolekcja liczy łącznie ponad 10 tysięcy.

Muzeum to prezentuje dzieje wódki – od produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r., po czasy współczesne. Podczas zwiedzania, szczególnie warto zwrócić uwagę na takie „perełki” jak XIX-wieczna papierośnica i laska Jóżefa Baczewskiego – wówczas największego producentem alkoholu w Polsce i jednego z największych w Europie, czy też Kalendarz Gorzelniczy z 1895 r. Ponadto kolekcję „zdobią” nigdy nieotwierane, ponad 100-letnie butelki z o alkoholami, a najstarszy jest likier ziołowy „ALTVATER” pochodzący z fabryki Zygfryda Gesslera z Bielska – koniec XIX w.

Galeria przy Placu Teatralnym w Warszawie – niezwykle ciekawy koncept muzealniczy

Muzeum Wódki jest instytucją nowoczesną, w której zastosowano – tak modne od kilku lata – rozwiązania multimedialne. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie przekazu zawartego w przewodniku – otrzymujemy go przy wejściu do muzeum. Wnętrza muzeum utrzymane są w nowoczesnym stylu, dzięki czemu eksponaty w podświetlonych gablotach idealnie wyróżniają się na tle ciemnych ścian.

Z pewnością dużym plusem jest też sama lokalizacja muzeum, które mieści się centrum Warszawy. Z tego też względu jest tak chętnie odwiedzane przez turystów, głównie zagranicznych – niejako przy okazji. Warto, zatem wziąć z nich przykład i odwiedzić to miejsce, bowiem na pełnoletnich zwiedzających, poza ciekawostkami z historii i produkcji wódki, czeka również degustacja starannie wyselekcjonowanych gatunków tego szlachetnego trunku.