Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

Każdy miłośnik gór z pewnością wie, że czymś zupełnie innym jest trekkingowe przemierzanie górskich szlaków, a czymś odmiennym jest zejście z nich i rozpoczęcie wspinaczki. Nie tylko wymagana jest tu odwaga, wiedza i doświadczenie, a także odpowiednia kondycja fizyczna, lecz co równie ważne, a może nawet najważniejsze, odpowiedni do tego zadania sprzęt. W co zatem trzeba się wyposażyć podczas wspinaczki górskiej?

Uprząż i lina wspinaczkowa

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o zupełne podstawy i absolutnie niezbędne rzeczy w zakresie sprzętu wspinaczkowego, to będą to liny wspinaczkowe oraz uprząż. Czym są te elementy?

Uprząż to swego rodzaju rusztowanie, które wspinacz zakłada na siebie, a konkretnie na swoje biodra. Do uprzęży następnie mocowane są dodatkowe elementy jak właśnie liny, ale również ekspresy, karabińczyki itd. Zapewnia on zatem bezpieczeństwo, ale też wygodę wspinania.

Jeśli chodzi o linę, to umożliwia ona po pierwsze asekuracje, lecz również ułatwia po prostu wspinanie się w bardziej ryzykownych miejscach.

Dodatkowe akcesoria

Wspinaczka górska to również liczne dodatkowe akcesoria, które koniecznie trzeba ze sobą mieć, ponieważ ich brak może oznaczać nawet bardzo wysokie niebezpieczeństwo utraty życia. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o takiej rzeczy jak kask. Podczas wspinaczki cały czas spadać mogą na nas mniejsze i większe kamyczki, które co prawda nie będą stanowiły zagrożenia, lecz mogą po prostu budzić dyskomfort. Od czasu do czasu zdarzy się jednak, że obluzuje się nieco większy kamień, którego kontakt z głową może być już bardzo niebezpieczny. Kask zabezpiecza przed takimi właśnie wypadkami. Równie ważną sprawą jest zwykły woreczek z magnezją, czyli substancją posiadająca właściwości wchłaniania wilgoci, czym zwiększa się przyczepność dłoni podczas wspinaczki.

Więcej lin wspinaczkowych na stronie Polar Sport.