Zalety namiotu i płachty biwakowej

Niezależnie od tego, czy udajemy się na kilkudniowy wypad za miasto, czy też na survivalową wyprawę zawsze chcemy ograniczyć ciężar plecaka. Każdy dodatkowy kilogram, chociaż początkowo może nie sprawiać większych problemów z czasem może stać się poważnym obciążeniem. Ciężarem, który znacząco ogranicza komfort przemieszczania się. Jakie są sposoby na zmniejszenie wagi plecaka?

Płachta zamiast namiotu

Jeszcze do niedawna wyruszenie na górski szlak lub w kilkudniową wyprawę rowerem wiązało się z koniecznością zabrania ze sobą namiotu. Decydując się na płachtę nie mogliśmy zapewnić sobie komfortowych warunków w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

Aktualnie uległo to zmianie. Współcześnie płachta biwakowa to doskonała alternatywa dla namiotu również w przypadku deszczowej pogody. Płachta może:

  • ochronić nas przed deszczem,
  • ochronić nas przez wiatrem,
  • ochronić nas przed wyziębieniem.

Co najważniejsze wysokiej jakości materiał, z którego wykonane są współczesne płachty umożliwia swobodny przepływ powietrza, oddychanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu płachty mogły przybrać kształty podobnie do śpiworów. W przypadku niesprzyjającej pogody możemy wraz ze śpiworem oraz plecakiem wejść do środka płachty i odnaleźć w niej schronienie.

To nie koniec namiotów

Mimo to nie można przewidywać rychłego końca namiotu. Mimo wielu zalet płachty biwakowej (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/p.html) ta wciąż nie może zapewnić pełnej ochrony w przypadku bardzo złej pogody m.in. wysoko w górach. W takich wypadkach wciąż lepszym rozwiązaniem pozostaje klasyczny namiot. Namioty są szczególnie przydatne w sytuacji długotrwałego załamania pogody.